Japonia, prima finalistă din Cupa Asiei

0

"Niponii" s-au impus la penalty-uri în faţa Coreei de Sud, scor 3-0, după ce în timpul regulamentar s-a terminat 1-1. În prelungiri, ambele echipe au mai înscris câte o dată

Meci de infarct în semifinalele Cupei Asiei. Coreea a deschis scorul prin Ki (23) din penalty, însă Maeda a adus egalitatea după 12 minute. Cele 90 de minute s-au încheiat la egalitate (1-1). În minutul 105, japonezii au obţinut un penalty. Honda a tras în portar, dar Hosoga, venit ca din tun, a introdus balonul în plasă după respingere. În ultimul minut al prelungirilor prelungirilor însă, Lee a readus egalitatea pe tabelă, iar sud-coreenii din teren şi din tribună au izbucnit în lacrimi de fericire, de parcă ar fi câştigat partida.

La loviturile de departajare, portarul japonezilor a făcut minuni, iar elevii lui Zacheroni s-au impus cu 3-0. Honda şi compania aşteaptă câştigătoarea dintre Uzbekistan-Australia pentru a afla adversarul din finală.