Unirea - Astra 4-1 / Ialomiţenii au preluat şefia Ligii I

0

Cel puţin pentru 24 de ore, campionii de la Unirea au trecut pe primul loc al clasamentului Ligii I, cu 16 puncte după opt meciuri. În prima partidă a etapei, Urziceniul a trecut fără mari probleme de Astra Ploieşti cu scorul de 4-1.

Dan Petrescu a trimis în teren cel mai bun 11 de care dispune, deşi, marţi, Unirea va primi vizita lui VfB Stuttgart în a doua etapă a grupelor Ligii Campionilor. Cel mai frumos gol al meciului a fost reuşit de tânărul Raul Rusescu, care a deschis scorul cu un voleu din afara careului de 16 metri. Avantajul gazdelor a fost majorat în repriza secundă de reuşitele lui Varga şi Galamaz, după care sârbul Djokici a redus din diferenţă, marcând al treilea său gol de la venirea la Astra. Rezultatul final a fost stabilit de Dănălache, în minutele de prelungire.