FOTBAL: Glasgow Rangers e lider în Scoţia

0

Adversara Unirii Urziceni din Grupa G a Ligii Campionilor, FC Rangers, a remizat, sâmbtă, scor 0-0, pe terenul lui Kilmarnock, şi a urcat provizoriu pe primul loc în campionat.

În minutul 43 al întâlnirii de pe Rugby Park, mijlocaşul oaspeţilor, Perdo Mendes, a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben, iar formaţia vizitatoare a evoluat în inferioritate numerică până în minutul 81, când arbitrul a trimis la cabine şi un jucător de la gazde.

Rangers: McGregor - Whittaker, Papac, Weir, McCulloch - Naismith (Rothen 71), Mendes, Davis, Fleck - Novo (K. Miller 59), Boyd (K. Thomson 59). Antrenor Walter Smith.

În urma acestui rezultat, campioana Scoţiei a acumulat 11 puncte şi a preluat şefia clasamentului, având un punct avans în faţa rivalei Celtic, care are însă un meci mai puţin disputat.