Baciu a ajuns om de bază în Ghencea
0
Venit la Steaua în toamna lui 2004, Eugen Baciu a fost mai mereu doar o „roată de rezervă” pentru apărarea Stelei.
Totuşi, de la venirea lui Cristiano Bergodi, fotbalistul de 29 de ani a fost integralist în şapte dintre cele opt întâlniri de până acum. Fundaşul a ştiut să profite din plin de şansa ivită prin plecarea lui Goian la Palermo şi accidentarea lui Ghionea, fiind preferat mereu de italian în dauna unui Tudose sau Rada.
Dacă acum câţiva ani era criticat la fiecare meci de patronul Gigi Becali, care obişnuia să spună că „parcă are o bombă legată de picior când e la minge”, Eugen Baciu este acum unul dintre preferaţii latifundiarului, care i-a propus chiar recent să-şi încheie cariera în Ghencea.
„Baciu are un salariu de 80.000 de euro pe an şi este o rezervă de lux. Îmi place de el că e cuminte, nu comentează şi îşi face mereu treaba”, spunea recent Becali.
Baciu nu s-a dovedit a fi la fel de liniştit şi în viaţa privată. Fundaşul are un băiat de trei ani, Rain, rodul unei relaţii pasagere, pe care n-a vrut să-l recunoască până ce nu a fost obligat de instanţă să facă acest lucru.