Germania - Portugalia, 1-0. Gomez, eroul nemţilor!

0
Mario Gomez
Mario Gomez

Victoria Danemarcei în faţa Olandei a complicat din start datele problemei, iar Germania şi Portugalia ştiau un singur lucru: n-au voie să piardă meciul direct. Nemţii au fost însă mai şireţi şi au dat lovitura pe finalul meciului.

Meciul a început calm, fiecărei echipe fiindu-i frică de cealaltă. Germania a pus stăpânire pe joc, dar atacurile ei erau sterile, iar ocaziile au venit cu greu. Pe rând, Gomes, Podolski şi Ozil au fost aproape de gol, dar n-au fost în stare să finalizeze. Cu un Ronaldo jucând pentru naţională în nota obişnuită, adică prost, Portugalia a ieşit cu greu din careu şi, surprinzător pentru potenţialul ei ofensiv, a părut că intenţionează să joace doar pe contraatac. Chiar şi aşa, în ultimul minut al primei reprizei, Pepe a avut cea mai mare ocazie a meciului. Mingea lui şutată din interiorul careului în bara transversală a căzut pe linie porţii şi a fost apoi respinsă de nemţi. Când toată lumea aştepta egalul, Mario Gomez a dat însă lovitura de cap decisivă şi l-a învins pe Rui Patricio stabilind şi scorul final, 1-0. Portughezii au atacat apoi, dar a fost prea târziu.