Franţa şi Bosnia merg ceas

0

Victoria tricolorilor în Luxemburg n-a fost deloc sprijinită de celelalte rezultate înregistrate în grupa noastră.

Cronologic, la aceeaşi oră cu meciul României s-a disputat şi turul „dublei" dintre Belarus şi Bosnia. Deşi startul partidei le-a aparţinut ex-sovieticilor, tabela de scor s-a modificat doar în dreptul bosniacilor, care în trei minute au decis soarta celor trei puncte. Mai întâi Salihovici a transformat un penalty, după care Medunjanin a năruit definitiv eforturile gazdelor.

Cu acest succes (2-0) de la Minsk, naţionala lui Safet Susici depinde în continuare doar de propriile rezultate pentru a lua faţa României în cursa pentru locul de baraj. Dezamăgiţi de bieloruşi, ne-am îndreptat speranţele spre Tirana şi spre un pas greşit al Franţei. Din păcate, lucrurile s-au clarificat şi aici destul de repede, Karim Benzema şi M'Vila reducându-i la tăcere pe gălăgioşii fani albanezi încă din primele 20 de minute.