FOTBAL: Juventus a zdrobit Roma, Catania lui Zenga a învins Lazio (VIDEO)

0

Juventus Torino a învins aseară cu 4-1 pe terenul lui AS Roma, în derby-ul etapei 29 din Serie A.

Oaspetii, care au făcut un meci de excepţie, au deschis scorul în minutul 34 prin atacantul Vincenzo Iaquinta. Loria a reaprins sepranţele gazdelor cu un gol marcat în minutul 48, dar torinezii au defilat până la final. Din nou Iaquinta (55), suedezul Melberg (68) şi mijlocaşul ceh Pavel Nedved (74), cu un gol superb, au semnat o victorie care păstrează pe Juventus în lupta pentru titlu în Serie A. Echipa antrenată de Claudio Ranieri s-a apropiat la patru puncte de liderul Internazionale Milano, care va juca, însă, astăzi pe teren propriu cu Reggina, de la ora 16.00

Într-o altă partidă jucată aseară, Catania antrentă de Walter Zenga a învins la limită, scor 1-0, pe Lazio Roma. Golul partidei a fost marcat de Paolucci în minutul 24. Zenga a avut noroc în minutul 61, când vedeta lazialilor, Goran Pandez a ratat o lovitură de pedeapsă. Ştefan Radu, fundaşul român al lui Lazio, a fost titular şi a jucat tot meciul. În urma acestui rezultat, Catania a urcat până pe locul 11 în clasament, înaintea disptării partidelor din acestă după-masă. Lazio mai are doar varianta câştigării Cupei Italiei pentru a participa în cupele europene.