0

Echipa FC Sevilla şi-a trecut în palmares a cincea Cupă a Regelui Spaniei după ce a învins-o cu 2-0 pe Atletico Madrid, în finala jucată pe stadionul Camp Nou din Barcelona.

Formaţia andaluză a început perfect meciul şi a marcat încă din minutul 5 printr-un şut puternic al lui Diego Capel de la marginea careului. Madrilenii au avut ocazia să egaleze după doar câteva minute, dar au ratat trei şsanse de a marcat într-o singură fază în care adversarii s-au apărat eroic.

Sevilla a profitat de faptul că madrilenii s-au aruncat în atac şi au dat punctat şi prin Jesus Navas, în ultimele momente de joc.

Echipa andaluză a câştigat trofeul după trei ani de aşteptare contabilizând în vitrină cinci trofee, după cele cucerite în 1925, 1939, 1948, 2007.

Atletico Madrid rămâne fără niciun trofeu intern în ultimii 14 ani, din 1996 când echipa a cucerit atât Cupa cât şi campionatul.