FC Liverpool a dat de pământ cu Portsmouth

0

"Cormoranii" nu au avut nicio problema cu echipa codaşă din Premier League, pe care au învins-o cu 4-1.

Portsmouth a rezistat aproape jumătate de oră, după care s-a declanşat dezastrul. Liverpool a marcat de trei ori în şase minute prin Torres (26), Babbel (28) şi Aquilani (32). Vedeta Fernando Torres a mai punctat o dată, în minutul 77, ajungând la 15 goluri în acest sezon din Premier League.Oaspeţii au marcat golul prin Belhadj, în minutul 88.

După jocul contând pentru etapa 30, FC Liverpool la urcat pe locul 5, la doar un punct de Tottenham, ocupanta locului 4. Portmouth este ca şi retrogradată, fiind ultima în clasament, la opt puncte distanţă de un loc care o poate salva de drumul spre liga secundă.