FOTBAL: Ecuador rămâne în cursa pentru World Cup (video)

0

Naţionala de fotbal a Ecuadorului a învins aseară cu 2-1, în deplasare, naţionala Perului şi a rămas în cursa pentru calificarea la Campionatul Mondial de Fotbal de anul viitor, din Africa de Sud.

Ecuador, care ar putea obţine cea de-a treia calificare consecutivă la un turneu final, a urcat pe locul al şaselea, la egalitate de puncte cu Uruguay-ul, echipă aflată pe locul cinci.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 38, la un contraatac finalizat de Jeferson Montero, atacantul de 19 ani de la Villarreal. La şapte minute de la reluare, peruanii au egalat prin Vargas. Acesta a executat magistral o lovitură liberă de la 25 de metri, trimiţând mingea direct la vinclul porţii (vezi mai jos golul superb al lui Vargas). Echilibrul nu a durat însă decât până în minutul 59, atunci când Tenorio a stablit scorul final cu o puternică lovitură de cap.

Ecuador va întâlni miercuri Argentina. Partida este transmisă în direct de Boom Sport One de la ora 00.00.