Dortmund învinge pe Allianz Arena şi e aproape campioană!

0

Borussia Dortmund s-a impus cu 3-1 în derby-ul cu Bayern Munchen de pe Allianz Arena şi a mărit la 16 puncte ecartul faţă de bavarezi şi la 13 puncte distanţa faţă de principala urmăritoare Bayern Leverkusen (un meci mai puţin), cu zece etape înainte de finalul sezonului.

Galben-negrii au deschis scorul în minutul 9 prin paraguayan-ul Barrios după o excelentă acţiune colectivă de contraatac. Gazdele au egalat repede prin brazilianul Gustavo 6 minute mai târziu.

Căpitanul oaspeţilor, turcul Nuris Sahin a readus apoi pe Dortmund în avantaj cu un şut superb de la margiea careului mare, iar Hummes (fundaş lansat în fotbalul mare de Bayern Munchen) le-a înfipt şi mai adânc cuţitul în rană bavazerilor în minutul 60.Echipele de start:

Bayern: Kraft - Lahm, Tymosciuk, Badstuber (46 Breno), Pranjic - Luiz Gustavo (58 Kroos), Schweinsteiger - Robben, Thomas Muller (79 Klose), Ribery - Gomez.

Borussia: Langerak - Piszczek, Subotic, Hummels, Schmelzer - S. Bender, Sahin (89 Kehl)- Lewandowski, M. Gotze, Grobkreutz (82 Da Silva) - Barrios (74 Blaszczykowski).

Juergen Klopp, antrenorul oaspeţilor, şi-a spart ochelarii la finalul meciului după ce a participat la fiesta elevilor săi de pe teren.