Lucescu are 3 meciuri la naţională, iar Domenech are 65

0

Selecţionerii naţionalelor României şi Franţei sunt foarte diferiţi, Răzvan Lucescu având de partea sa tinereţea şi ambiţia de afirmare, în vreme ce Raymond Domenech este un antrenor experimentat, care a fost foarte aproape de un titlu mondial.

Lucescu junior are 40 de ani şi se află la doar al treilea meci pe banca tehnică a naţionalei României (victorii cu 1-0 în primele două partide). Ambele jocuri au fost în deplasare, unul oficial şi altul amical.

Răzvan Lucescu şi-a început cariera de antrenor în 2003, la FC Braşov, între 2004 şi 2007 a pregătit pe Rapid Bucureşti, pe care a dus-o până în sferturile de finală ale Cupei UEFA, câştigând şi două Cupe ale României, iar între 2007 şi 2009 a antrenat pe FC Braşov, cu care a promovat în Liga I.

Raymond Domenech are 57 de ani, iar cariera de antrenor şi-a început-o în 1985, la Mulhouse. Între 1988 şi 1993 a antrenat pe Olympique Lyon, după care a devenit antrenor federal. A devenit selecţioner la naţionala de tineret a Franţei în 1993 şi a câştigat turneul de la Toulon în 1997 şi 2004, a fost vicecampion european în 2002 şi sfertfinalist la JO de la Atlanta 1996. În perioada 2000-2001 a fost şi antrenorul echipei naţionale U-20, cu care a ajuns în sferturi de finală la Mondialul din Argentina.

Domenech a fost numit selecţioner la echipa de seniori a Franţei în iulie 2004, iar în 2006 a jucat finala Cupei Mondiale din Germania, pierdută în faţa Italiei. Domenech a calificat Franţa şi la EURO 2008, bilanţul său la cârma
"Les Bleus" fiind de 65 de meciuri, 36 de victorii, 19 egaluri, 10 înfrângeri, 91 de goluri marcate şi 41 goluri primite.
Domenech are două meciuri contra României ca selecţioner, ambele terminate la egalitate, 0-0 pe 9 iulie 2008, la Zurich, în cadrul EURO 2008, şi pe 11 octombrie, 2-2 la Constanţa, în preliminariile CM 2010.