Dinamo a depus plângere la poliţie împotriva propriilor suporteri

0

Dinamoviştii au depus plângere la Poliţia Capitală împotriva fanilor care au produs incidente la partida cu Slovan Liberec, motiv pentru care disputa a fost întreruptă în minutul 87, a declarat purtătorul de cuvânt al Poliţiei Capitalei, Christian Ciocan.

Cazul a fost trimis către Secţia 6 Poliţie, care a deschis dosar de cercetare penală pentru distrugere împotriva fanilor care au intrat pe pista stadionului la meciul cu Slovan Liberec. Organele de anchetă vor cere casetele de la camerele de supraveghere ale clubului Dinamo, dar şi televiziunilor care au surprins incidentele cu fanii dinamovişti.

Partida Dinamo-Slovan Liberec, din prima manşă a play-off-ului Ligii Europa, a fost oprită în minutul 87, la scorul de 2-0 pentru oaspeţi, după ce aproximativ 50 de fani au pătruns în teren, nemulţumiţi de evoluţia echipei lor favorite.

Formaţia din Ştefan cel Mare ar putea pierde jocul la masa verde şi riscă o suspendare, o decizie în acest sens urmând să fie dată marţi de UEFA.