Dan Petrescu, o nouă victorie la Kuban

0

Kuban Krasnodar a obţinut luni cea de-a patra victorie consecutivă în liga a doua din Rusia, 2-1 în deplasare cu Salyut Belgorod, într-un meci contând pentru etapa a 22-a a campionatului.

Echipa lui Dan Petrescu a deschis scorul prin autogolul lui Korobkin, din minutul 12, dar a fost egalată cu câteva secunde înainte de pauză. Kalimulin a punctat apoi decisiv în minutul 55, iar Kuban a obţinut cea de-a patra victorie consecutivă în campionat şi şi-a păstrat fotoliul de lider. La oaspeti, atacantul Gigel Bucur a fost integralist.

Cu un total de 43 de puncte, „Galben-verzii” au patru puncte avans faţă de locul doi, ocupat de rivala locală FC Krasnodar, care a trecut tot luni, pe teren propriu, de formatia Baltika cu scorul de 3-1.