Cristiano Ronaldo, încă un record: cele mai multe goluri înscrise într-un sezon, în Primera

0

Atacantul portughez al formaţiei Real Madrid a intrat în istoria fotbalului spaniol după ce a reuşit să înscrie şi în ultima etapă din Primera Division, contra Almeriei.

Cel mai scump jucător din lume a acumulat 40 de goluri, marcând contra Almeriei în minutul 4, când a deschis şi scorul, respectiv minutul 77.

Ronaldo i-a depăşit pe mexicanul Hugo Sanchez (Real Madrid 1989-1990) şi pe spaniolul Telmo Zarra (Athletic Bilbao 1950-1951), care s-au oprit la 38 de goluri.

Real s-a impus în faţa celor de la Almeria cu scorul de 8-1. Au mai marcat Adebayor (31, 52, 73), Benzema (48, 63), Joselu, respectiv Uche (33).