Craiova – Rapid, meci de poveste

0

Elevii lui Hizo s-au impus în faţa Universităţii la capătul unui meci de infarct. 45 de minute de senzaţie în Bănie. Craiova – Rapid a fost un meci care s-a jucat cu sufletul. Dovada sunt cele patru goluri marcate în doar o repriză, una cu răsturnări incredibile de scor.

Cu 3-0 a câştigat Universitatea anul trecut în Giuleşti, iar o astfel de umilinţă nu a fost uitată uşor de rapidişti. “Ne răzbunăm”, au ameninţat elevii lui Viorel Hizo înainte de meciul cu oltenii. Şi, n-au glumit! Rapid a stat bine pe şine în debutul jocului, iar Craiova a fost executată cu calm în doar 15 minute. Nici bine nu s-au încălzit oltenii că Iordache a şi deschis scorul pe “Ion Oblemenco” după o centrare ca la carte a lui Spadacio. Doar patru minute mai târziu, Ioniţă şi Buga au creat şi ei o fază-spectacol, concretizată de “Pele” cu gol.

Lazăr a punctat decisiv

Craiova nu a renunţat să spere, a forţat permanent, iar defensiva de plastilină a Rapidului a cedat în cele din urmă. Iordache s-a accidentat, iar în locul lui a fost trimis Constantin, ţinut pe bancă runda trecută pentru că se îngrăşase cu trei kilograme. Noul fundaş s-a dovedit a fi veriga slabă a bucureştenilor. Mihai Costea a preluat elegant de lângă Constantin şi a redus din diferenţă. Craiova a crezut în minuni, iar Dorel Stoica a readus egalarea. Repriza secundă a debutat furtunos. Rapid, biciuită de ţipetele “Dulăului” s-a dezlănţuit şi a mai punctat de două ori prin Lazăr şi Helder. Craiova nu a mai avut puterea de a reveni în joc, golul lui Trică venind prea trâziu, în minutul 89 al partidei.

Constantin, schimbat după 10 minute

Marius Constantin s-a făcut de râs la Craiova, unde a gafat incredibil la primul gol al oltenilor. Fundaşul a fost schimbat după numai zece minute de Hizo! Fundaşul a fost introdus în minutul 37 în locul lui Iordache, care s-a accidentat, dar nu a rezistat mult pe teren. Nemulţumit de lipsa de formă a lui Constantin, “Dulăul” l-a trimis pe Mardare în teren în locul lui.

FILMUL MECIULUI

Partida s-a încheiat cu scorul de 3-4.

Min. 90
Mardare vede cartonaşul galben

Min. 89 GOOLLL CRAIOVA: EUGEN TRICĂ REDUCE DIN DIFERENŢĂ ŞI DĂ SPERANŢE ALB-ALBAŞTRILOR SĂ EGALEZE

Min. 82
Wobay pătrunde pe partea dreaptă şi şutează din unghi pe lângă poartă, în loc să centreze

Min. 80
Schimbare Craiova: iese Florin Costea, intră Dina

Min. 79
Schimbare Rapid: a ieşit Ioniţă, a intrat Pinto

Alb-albaştrii atacă haotic şi nu şi-au creat nicio fază periculoasă după primirea ultimului gol

Min. 71
Florin Costea ratează marcarea unui gol din câţiva metri

Min. 68
Dublă schimbare la Universitatea: au ieşit Dilevski şi Mihai Costea, au intrat Badea şi Wobay

Min. 66 GOOLL RAPID: Fundaşul Helder înscrie al patrulea gol al giuleştenilor în Bănie

Min. 63
Spectatorii cer introducerea pe teren a lui Wobay

Jocul a scăzut în intensitate. Rapidiştii se apără atent, iar craiovenii încearcă să se apropie periculos de careul advers

Min. 57
Dorel Stoica trimite în bară

Min. 52
Matici şutează de la distanţă, Silviu Lung junior reţine în doi timpi

Min. 50 C. Lazăr
primeşte cartonaşul galben

Min. 49 GOL RAPID: COSTIN LAZĂR ÎI READUCE PE GIULEŞTENI ÎN AVANTAJ ÎNSCRIIND DUPĂ UN CORNER

Min. 47 Herea primeşte cartonaşul galben

Min. 46
Schimbare Rapid: Mardare îi ia locul lui Marius Constantin, care a jucat doar nouă minute în această partidă.

A început partea a doua a jocului.

Prima repriză s-a încheiat!

MIN 45 GOOOLL CRAIOVA: DOREL STOICA RESTABILEŞTE EGALITATEA DEŞI NIMENI NU MAI SPERA LA UN GOL ÎN FINALUL PRIMEI REPRIZE

Min. 44
Matic şutează periculos de la peste 30 de metri, scoate Silviu Lung junior

MIN 41 GOOOLLLL CRAIOVA: MIHAI COSTEA REDUCE DIN HANDICAP ŞUTÂND DE LÂNGĂ MARIUS CONSTANTIN ŞI IENCŞI

Min. 37
Schimbare Rapid: a intrat Marius Constantin, a ieşit Adrian Iordache

Rapidiştii blochează orice acţiune a alb-albaştrilor de a se apropia de poarta lui Marinescu.