FOTBAL: Statele Unite - Spania 2-0, în Cupa Confederaţiilor (VIDEO)

0

Naţionala de fotbal a Statelor Unite a obţinut miercuri seară calificarea în finala Cupei Confederaţiilor, după ce a învins cu scorul de 2-0 Spania, campioana europeană, informează site-ul oficial al competiţiei.

Scorul a fost deschis de Altidore, în minutul 27, iar al doilea gol al Statelor Unite a fost reuşit de Dempsey, în minutul 74.

Campioana europeană a înregistrat prima înfrângere după doi ani şi opt luni, ultimul meci pierdut având loc în noiembrie 2006, contra României, iar între timp a stabilit şi un record de 15 partide consecutive câştigate.

Spania: Casillas - Ramos, Pique, Puyol, Capdevila - Fabregas (Cazorla 68), Alonso, Riera (Mata 78) - David Villa, Xavi, Torres. Selecţioner: Vicente Del Bosque.

Statele Unite: Howard - Spector, Onyewu, Bocanegra, Demerit - Dempsey (Bornstein 88), Clark, Bradley, Donovan - Davis (Feilhaber 69), Altidore (Casey 83). Selecţioner: Bob Bradley.

Naţionala nord-americană a evoluat în inferioritate din minutul 87, după ce mijlocaşul Bradley a fost eliminat.

Victoria selecţionatei SUA a pus capăt seriei de 35 de meciuri fără înfrângere a Spaniei care data din noiembrie 2006, atunci când selecţionata României, condusă de Victor Piţurcă învingea cu 1-0 echipa iberică într-un meci amical disputat la Cadiz.

Meciul a avut loc pe Free State Stadium din Bloemfontein, fiind condus la centru de arbitrul Jorge Larrionda din Uruguay.

Joi va avea loc cealaltă semifinală a competiţiei, între Brazilia şi Africa de Sud. Finala pentru locurile 3-4 se va disputa duminică, la Rustenburg, în timp ce f inala mare va avea loc tot duminică, la Johannesburg.