FOTBAL: Clujenii, făcuţi praf la Praga

0

CFR Cluj a fost învinsă de Sparta Praga cu scorul de 2-0 (2-0), în deplasare, joi seara, în etapa a treia a competiţiei de fotbal Europa League, Grupa K.

Sparta s-a impus prin golurile marcate de Juraj Kucka (15), Roman Hubník (32).

CFR a controlat jocul în debutul său şi a avut prima ocazie de gol, dar lovitura de cap a lui Cadu (7) a trecut peste poartă. Traore a avut şi el şansa golului (13), dar Blazek a prins mingea trimisă cu capul.

Sparta a marcat la prima sa acţiune mai convingătoare, Kucka reluând simplu cu capul din mijlocul apărării clujene, aflată în expectativă, la centrarea lui Kusnir (15): 1-0. Wilfried (22) a fost aproape de a majora diferenţa, dar lovitura sa de cap a trecut peste transversală. Sparta a avut o nouă ocazie, în minutul 30, dar Nuno Claro a fost mai rapid decât Kadlec.

Sparta a marcat al doilea gol după o fază fixă, la care apărarea clujeană a fost din nou statică, iar fundaşul Hubnik a marcat singur cu Nuno Claro: 2-0 (32).

CFR a avut o mare ocazie în minutul 42, dar a reluat peste poartă din poziţie bună, de la circa 10 metri.

La reluare, clujenii sunt mult mai activi, însă ocaziile mari aparţin tot gazdelor: Kadlec a tras din voleu, dar Nuno Claro a respins de sub transversală (49).

CFR a încercat mai mult în repriza secundă, dar a reuşit foarte puţin, arătând o lipsă de inspiraţie şi claritate în joc. Clujenii au făcut un joc foarte slab, mai ales în debutul partidei, fapt care i-a costat.

Următoarea partidă a clujenilor în Europa League va fi revanşa cu Sparta, în data de 5 noiembrie, pe stadionul ''Dr. Constantin Rădulescu''.

Sparta Praga - CFR 1907 Cluj 2-0 (2-0)

Au marcat: Juraj Kucka (15), Roman Hubník (32).

Praga, stadion ''Generali Arena'': 15.000 spectatori

Europa League, etapa a treia, Grupa K

Au evoluat echipele:

Sparta: 29. Jaromír Blazek - 13. Ondrej Kusnír, 6. Roman Hubník, 2. Tomás Repka (căpitan), 3. Manuel Pamic - 19. Lubos Kalouda (7. Marek Strestík, 90+1), 20. Juraj Kucka, 23. Denis Kovba, 25. Kamil Vacek (4. Niklas Hoheneder, 88) - 12. Bony Wilfried, 14. Václav Kadlec (9. Aleksandr Prudnikov, 74). Antrenor: Jozef Chovanec.

Rezerve neutilizate: 24. Matús Kozácík - 5. Vladimír Svec, 22. Martin Zeman, 10. Martin Jirous.

CFR Cluj: 1. Nuno Claro - 4. Cristian Panin, 20. Ricardo Cadú (căpitan), 3. Nelson Cabrera, 66. Edimar - 31. Ricardo Dani - 77. Ciprian Deac (7. Sebastián Dubarbier, 46), 8. Sixto Peralta (23. Bogdan Mara, 46), 19. Juan Emanuel Culio - 9. Lacina Traoré (22. Sergiu Buş, 72), 99. Claudinei Aparecido ''Nei''. Antrenor: Antonio Conceiçao da Silva Oliveira.

Rezerve neutilizate: 44. Eduard Stăncioiu - 2. Tony, 15. Hugo Alcantara, 6. Gabriel Mureşan.

Arbitru: Aleksei Nikolaev; arbitri asistenţi: Ilia Barîşnikov, Vitali Drozdov; arbitri asistenţi adiţionali: Maxim Laiuşkin, Serghei Karasev; arbitru de rezervă: Stanislav Suhina (toţi din Rusia)

Delegat UEFA: Michel Pralong (Elveţia), observator UEFA pentru arbitri: Gudmunder Ingi Jónsson (Islanda)

Cartonaşe galbene: Deac (16), Traore (38), Cadu (45+1), Kusnir (53), Kalouda (68), Dani (82), Nuno Claro (90+3).