Chivu, “supercampion” cu Inter Milano

0

După ce a realizat "tripla" istorică Liga Campionilor - campionat - cupă, Inter Milano a pus mâna şi pe Supercupa Italiei, în dauna lui AS Roma, învinsă cu 3-1.

Aşadar, început cu dreptul pentru noul antrenor al nerazzurilor, Rafa Benitez, în tentativa de a egala peformanţele obţinute de Jose Mourinho. Tehnicianul spaniol a început meciul cu Cristi Chivu titular pe flancul stâng al unei defensive care a cedat în minutul 21, la infiltrarea în atac a lui Riise. Cu Bogdan Lobonţ în poartă, romanii erau în grafic, însă au fost trădaţi de o eroare venită pe axa Juan - Vucinici, fructificată de Pandev. Lovitura de graţie a dat-o Eto'o, în minutele 70 şi 80, cu două goluri la care Lobonţ putea face mai mult.