Chivu, lăudat după meciul cu Napoli

0

Fundaşul român a primit nota şapte, fiind considerat al doilea cel mai bun jucător la Inter, după portarul Castellazzi.

Fundaşul român a transformat penalty-ul decisiv prin care Inter Milano s-a impus în faţa lui Napoli, aseară, în sferturile de finală ale Cupei Italiei, scor 5-4. La finalul celor 120 de minute, scorul a fost egal, scor 0-0, după care s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. Argentinianul Lavezzi de la Napoli a fost singurul care a ratat. Chivu a primit din partea site-ului goal.com nota şapte, fiind considerat al doilea cel mai bun jucător la Inter, după portarul Castellazzi. „A avut o şansă bună de a marca în prima repriză, la un corner, şi l-a anihilat foarte bine pe Maggio. În partea a doua a jocului a încasat două lovituri tari în cap, iar în final a transformat cu sânge rece ultima lovitură de departajare", a notat goal.com.

În semifinalele Cupei Italiei s-au mai calificat AC Milan, care a învins în deplasare pe Sampdoria, scor 2-1, şi US Palermo, care a dispus de FC Parma, scor 0-0, 5-4 după lovituri de departajare.