0

În ultimul meci amical susţinut de Inter în America, Chivu şi Alibec au jucat câte o repriză în remiza cu FC Dallas (2-2)

Golurile italienilor au fost realizate de Milito (24) şi Eto'o (63), fotbaliştii lui Rafa Benitez conducând de două ori pe tabela de marcaj. Ei au fost egalaţi de fiecare dată de americani pe un stadion, Pizz Hut Park, plin ochi. Chivu a fost preferat şi de această dată titular, el fiind unul dintre preferaţii antrenorului spaniol şi a avut o bară în urma unei lovituri libere.

Cum ocaziile se răzbună, americanii au egalat  două minute mai târziu prin John (41). Inter - FC Dallas s-a terminat în cele din urmă la egalitate (2-2), Alibec fiind introdus şi el în repriza secundă. Practic, antrenorul spaniol a rulat întreg lotul, niciunul dintre fotbalişti neprinzând un meci întreg pe teren.

VEZI GOLURILE DIN DALLAS - INTER 2-2

Inter încheie turneul american cu trei rezultate care l-au mulţumit pe Benitez, spaniolul având posibilitate să tragă multe concluzii înainte de începerea campionatului: victorie cu Manchester City (3-0), înfrângere la Panathinaikos Athena (2-3) şi egal cu FC Dallas (2-2).

Echipa utilizată de Rafa Benitez în ultimul amical din America:
INTER: Castellazzi (Julio Cesar 46), Maicon (Cordoba 46), Lucio (Burdisso 46), Samuel (Materazzi 46), Chivu (Santon 46) - Pandev (Biabiany 59), Stankovic (Mariga 46), Cambiasso (Nwankwo 64), Coutinho (Obi 64) - Eto'o (Mancini 64), Milito (Alibec 46).