Chile a bătut Mexicul la Copa America

0

După ce Argentina şi Brazilia au remizat la debutul în Copa America, un al nume greu al competiţiei a făcut un pas greşit.

Naţionala Mexicului, prospătă câştigătoare a CONCACAF Gold Cup, a fost învinsă cu 1-2 de către selecţionata statului Chile. Mexicanii, fără vedeta Chicharito Hernandez care nu face parte din lot, au deschis scorul prin Araujo în minutul 40, dar chilienii au revenit spectaculos în ultima jumătate de oră a meciului prin Parades (66) şi Vidal (72).

În celălalt meci disputat în Grupa C, Uruguay şi Peru au terminat la egalitate, 1-1. Guerrero a deschis scorul pentru peruani în minutul 23, în timp ce golul Uruguaylului a fost reuşit de atacantul lui FC Liverpool, Luis Suarez, în ultimul minut al primei reprize.