Carlos merge mai departe

0
Carlos în tricoul Angolei

După grava eroare din meciul de deschidere cu Mali, fostul stelist Carlos Fernandes s-a revanşat în faţa suporterilor angolezi.

Ieri, în ultima etapă din grupa A a Cupei Africii, naţionala ţării- gazdă avea nevoie de un rezultat de egalitate contra Algeriei pentru a obţine calificarea în sferturile de finală ale competiţiei. Cu fostul dinamovist Ze Kalanga titular, Angola a ieşit din grupe, însă trebuie să-i mulţumească în special lui Carlos.

Pletosul portar trecut prin curtea echipei din Ghencea a avut un reflex miraculos în prima repriză, refuzându-i Algeriei un gol ca şi făcut.

Astfel, tabela a rămas înţepenită până la final, scorul de 0-0 calificându-le pe ambele formaţii în faza eliminatorie. Perdanta zilei de ieri a fost Mali, naţionala lui Kanoute şi Seydou Keita fiind eliminată, deşi a învins Malawi cu 3-1.