FOTBAL: Serbia - Franţa 1-1, în preliminariile CM 2010

0

Selecţionatele de fotbal ale Serbiei şi Franţei au terminat la egalitate, 1-1, miercuri seara, la Belgrad, într-un meci din grupa a 7-a a preliminariilor europene pentru Cupa Mondială din 2010.

Serbia a deschis scorul în minutul 13, prin Nenad Milijas, care a transformat un penalty acordat pentru faultul portarului Hugo Lloris la Nikola Zigic. Lloris a fost eliminat, dar francezii au reuşit să egaleze în minutul 31, prin Thierry Henry, la o gafă a portarului Vladimir Stoijkovic, şi au controlat partida în ciuda inferiorităţii numerice.

Sârbul Danko Lazovic (90) a fost şi el eliminat şi nu va avea drept de joc la meciul cu România, din 10 octombrie.

În faţa a 55.000 de spectatori, au evoluat echipele:

Serbia: Vladimir Stojkovic - Branislav Ivanovic, Nemanja Vidic, Aleksandar Lukovic, Ivan Obradovic - Nenad Milijas (Zdravko Kuzmanovic, 71), Gojko Kacar (Milos Ninkovic, 46), Dejan Stankovic - Milan Jovanovic (Danko Lazovic, 75), Milos Krasic - Nikola Zigic.

Franţa: Hugo Lloris - Bacary Sagna, William Gallas, Eric Abidal, Patrice Evra - Lassana Diarra, Jeremy Toulalan - Yoann Gourcuff (Alou Diarra, 86) - Nicolas Anelka, Andre Pierre Gignac (Steve Mandanda, 12), Thierry Henry (Franck Ribery, 77).

Arbitru: Roberto Rosetti (Italia).

Cartonaşe galbene: Stankovic (48), Jovanovic (62), Kuzmanovic (88), Evra (53), Abidal (62), L. Diarra (79).