FOTBAL: CFR Cluj a fost amendată cu 30.000 de lei
0
Clubul CFR Cluj a primit o panalitate de 30.000 de lei pentru faptul că l-a meciul cu FC Timişoara, din etapa a 11-a, au fost aruncate cu petrade în teren, iar una era să-l rănească pe fotbalistul echipei-oaspete Eder Bomfin.
Partida CFR Cluj - FC Timişoara a fost întreruptă două minute după ce o petradă a explodat la picioarele jucătorului echipei-oaspete Edre Bomfin. Fotbalistul a primit îngrijiri medicale, dar a putut continua meciul.
Conform Regulamentului Disciplinar, dacă petarda l-ar fi lovit pe jucător, stadionul celor de la CFR Cluj ar fi fost suspendat, aşa clubul a scăpat doar cu o amendă, nefiind receidivist.
Iniţial s-a spus că petarda ar fi fost aruncată de suporterii timişoreni, care au avut şi ei torţe, dar ulterior Jandarmeria din Cluj a precizat că a fost aruncată de fanii clujeni.