CFR Cluj - AS Roma 1-3 - (Filmul meciului)

0

Final de meci, CFR Cluj pierde un meci care op scoate practic din Europa. Italienii au avut doar cinci suturi pe spatiul portii - doua in ultimul minut - si au marcat trei goluri. CFR ramane cu regretul ca nu a putut repeta fenomenala victorie din meciul tur si paraseste copmetitiile continentale cu capul sus

4. Eindhoven 5 1 0 4 4-11 3p

Min. 90+2: Stancioiu scoate doua mingi pe scria gol si isi spala pacatele partial

Werder Bremen reuseste sa egaleze la Famagusta, pe Anorthosis. 2-2

Min. 86: Schimbare AS Roma: iese Tonetto, intra Riise

Min, 85: Schimbare CFR Cluj: Iese Trica, intra Deac

Bordeaux a egalat in meciul cu Chelsea prin Diarra, in minutul 83

MIn. 83: Cartonas galben vazut de Panin

Min. 81. Schimbare AS Roma: Iese Totti, intra Vucinici

Min. 80: Lovitura libera de la 35 m, torpila lui Muresan este respinsa in cornmer de Dani

Sahtior conduce cu 5-0!!!

Bremen reduce din handicap la Famagusta

Sahtior conduce cu 4-0

Min. 73: Duelul Totti-Trica este calmat de arbitru cu cate un cartonas galben

La Milano, Inter este condusa cu 1-0 de Panathinaikos

Barcelona conduce cu 5-2 la Lisabona, pe Spotring!!! E minutul 70.

Min 71: Schimbare CFR Cuj: Iese Dani, intra Peralta

Lovitura de teatru in Cipru, Anorthosis Famagusta conducand cu 2-0 pe Werder Bremen!

Sahtior conduce cu 3-0 pe FC Basel, acelasi Jadson majorand scorul pentru echipa lui Mircea Lucescu

Min, 69: Schimbare CFR Cluj: Iese Dubarbier, intra pe teren Emanuel Kone

La Lisabona scorul a devenit 4-2 pentru Barcelona

Min. 68: Lovitura de colt pentru CFR Cluj, fara rezultat

Min. 65: Gol AS Roma, 1-3. Brighi, lasat singur in careu, il executa pe Stancioiu printr-un sut simplu

Anorthosis deschide scorul in meciul cu Bremen!

Chelsea deschide scorul la Bordeaux. A inscris Anelka, in minutul 60

Min. 60: Jocul s-a mai linistit, a devenit unul de uzura

La Donetk, Sahtior majoreaza diferenta in meciul cu FC Basel, conducand cu 2-0. Autorul golului: Willian min 50

Min. 57: De Rossi primeste un cartonas galben

Min. 53: Continua asediul clujean, dar italienii reusesc sa scape cu fata curata

Min. 52: Trica este oprit in ultimul moment de Juan, in careul italienilor

Min. 50: Lovitura de colt pentru AS Roma, din fericire fara rezultat

PSV reduce din handicap la Atletico Madrid. Koevermans face ca tabela sa indice doar 2-1 pentru Atletico

Barcelona majoreaza scorul la Lisabona. Messi marcheaza pentru 3-0

Min. 48: Contraatac CFR Cluj, dar Culio si Dubarbier nu se inteleg

Min 47: corner pentru AS Roma, Stancioiu scapa mingea, din fericire faza ramane fara urmari

Min. 46: centrare excelenta a lui Pereira, lovitura de cap a lui Kone trece insa pe langa poarta

A inceput repriza secunda

Rezultatele inregistrate la pauza in cele opt meciuri din aceasta seara:

Grupa A: Bordeaux - Chelsea 0-0, CFR Cluj - AS Roma 1-2,
Grupa B: Internazionale - Panathinaikos 0-0, Anorthosis - Werder Bremen 0-0
Grupa C: Sahtior - FC Basel 1-0, Sporting - FC Barcelona 0-2
Grupa D: Atletico - PSV 2-0, Liverpool - Marseille 1-0

S-a incheiat o prima repriza in care CFR Cluj a dominat ostilitatrile dar in care s-a vazut extrem de clar care este echipa venita din puternicul campionat italian. AS Roma s-a intrebuintat exact atat cat a avut nevoie pentru a intra cu avantaj la cabine. Sa speram ca pauza va fi un sfetnic bun pentru jucatorii nostri, pentru care o infrangere echivaleaza cu eliminarea din competitiile europene.

Fluier de final al primei reprize

Min. 42: Dubarbier este surprins in ofsaid

Min 41: Kone este blocat la aproximativ 20 m de poarta italienilor

Min. 40: Italienii incep sa puna stapanire pe joc si sa preseze. Ajung foarte usor la poarta noastra

Min. 39: Centrare perfecta a lui Baptista pentru Taddei, dar acesta din urma trece pe sub minge.

Min. 38: Culio recupereaza in acreu, centrreaza in careu de unde Kone suteaza milimetric ăpe langa bara din stanga a portii italienilor. Uriasa ocazie

La Donetk, Sahtiorul lui Mircea Lucescu si Razvan Rat a deschis scorul in meciul cu FC Basel. Sahtior - Basel 1-0, gol marcat de Jadson in minutul 32. In celelalte meciuri, in minutul 35, se inregistreaza rezultatele: Bordeaux - Chelsea 0-0, Inter - Panathinaikos 0-0,  Anorthosis - Bremen 0-0, Sporting - Barcelona 0-2, Atletico - PSV 2-0, Liverpool - Marseille 1-0

Min 33: Culio prefera sa treaga din careu peste poarta decat sa ii paseze lui pereira, aflat intr-o pozitie mult mai buna

Min. 32: Centrare a lui Tonetta prin fata portii lui Stancioiu. Din fericire, nici un italian nu se afla in careu.

Min 30 GOOOOOL CFR. Alvaro Pereira a recuperat un balon, a sutat, Doni a respins in fata, pana la Kone, care a marcat cu capul, din 5 m. Este 1-2 si inca mai speram

Min. 28: Lovitura de colt pentru CFR Cluj, care nu renunta la lupta

Executa Culio, peste poarta. Se acorda corner

Min 26: Lovitura libera de la 30 m pentru CFR Cluj

Min 23: 0-2: Gol AS Roma. Totti il executa pe Stancioiu transformand perfect o lovitura libera de la aproximativ 28 m.

Min 20: Brighi este blocat in ultimul moment de Stancioiu, in situatie de unu la unu. Oricum se fluierase ofsaid

Min. 19:
Ratare uluitoare a lui trica. Acesta a trimis pe langa poarta din 6 m, dupa o centrare a lui Dubarbier, jucator care a patruns ca o naluca pe partea dreapta a apararii italienilor

Min. 18: Culio, eroul de pe Olimpico, suteaza de la 18 m, direct in bratele lui Doni.

Min. 15: Clujenii par a nu-si reveni din socul primirii golului

Min. 13: Fanii clujeni nu il iarta pe Stancioiu si il fkluiera la fiecare atingere de balon.

Min. 11: Gol AS Roma: Brighi a marcat dupa o gafa imensa a lui Stancioiu. Portarul CFR-ului a iesit gresit in lateral stanga sa il blocheze inutil pe Perrotta, scapat din marcaj de De Sousa

Min. 10: Centrare a oaspetillor care ar fi putut fi periculoasa, dar Stancioiu retine balonul.

Min. 10: Italienii preseaza, sut al lui Cassetti de la 16 m, pe langa poarta

Min. 8: Lovitura libera de pe partea stanga a celor de la AS Roma, clujenii reusesc sa respinga mingea in aut

Min. 7: Trica greseste o centrare, mingea iesind in aut de poarta

Min. 6: Uriasa ratare a lui Kone, al carui sut este respins in ultimul moment de Doni in corner.

Min. 4: Muresan e blocat in extremis in careu

Min. 3: Trica dribleaza pe stanga, patrunde in careu, dar sutul sau, surprinzator, din ungh, e respsins in corner de portarul italienilor

Min 2: Doua cornere consecutive pentru CFR Cluj

Min 1: Baptista incearca sa patrinda pe stanga, Panin il deposedeaza

Min. 0: Partida a inceput, clujenii au avut lovitura de incepere

Echipele de start : CFR Cluj: 44. Stăncioiu - 4. Panin, 20. Cadu, 27. De Sousa, 33. Pereira - 6. G. Mureşan, 31. Dani - 7. Dubarbier, 10. Trică, 19. Culio - 17. Y. Kone. Antrenor: Maurizio Trombetta

AS Roma: 32. Doni - 77. Cassetti, 5. Mexes, 4. Juan, 22. Tonetto - 11. Taddei, 16. De Rossi, 33. Brighi - 20. Perrotta - 10. Totti, 19. Baptista. Antrenor: Luciano Spalletti

Arbitrii. Meciul este arbitrat de o brigadă din Portugalia, formată din Lucilio Cardoso Cortez Batista (central), Joao Ferreira, Sergio Lacroix (asistenţi), Paulo Jorge Lourenco Batista (rezervă). Observatori sunt danezul Christian Kofoed pentru joc şi austriacul Horst Brummeier pentru arbitri.