Hamburg o bate pe Werder / vezi rezultatele din Bundesliga

0
Ciprian Marica

Formaţia Hamburger SV s-a impus, duminică, pe teren propriu, în faţa lui Werder Bremen, cu scorul de 2-1, în derby-ul etapei a 17-a din Bundesliga, ultima din acest an, informează Kicker.

Pentru Hamburg au marcat Mathijsen (9) şi Jansen (36), în timp ce golul oaspeţilor a fost reuşit de Naldo, în minutul 90. Gazdele au evoluat în inferioritate numerică din minutul 32, când Boateng a primit direct cartonaş roşu după un fault dur.

Într-un alt meci jucat duminică, FC Koln a învins-o, acasă, pe Nurnberg cu 3-0, prin golurile înscrise de Geromel (37) şi Novakovic (70, 77). Oaspeţii au rămas cu un om mai puţin în minutul 84, când Judt a primit al doilea cartonaş galben.

Următoarea etapă din Bundesliga, a 18-a, este programată la 15-17 ianuarie.

Clasament: 1. Bayer Leverkusen 35p, 2. Schalke 34p, 3. Bayern Munchen 33p, 4. Hamburg 31p ... 15. VfB Stuttgart 16p ... 18. Hertha 6p.