0

Sezonul 2008-2009 nu a adus Capitalei niciun titlu la sporturile de echipă. Provincia a luat tot.Ora exactă în sport nu se mai dă la Bucureşti. Capitala ţării şi oraşul cu cei mai mulţi locuitori din România, aproximativ 2.000.000, nu are în acest sezon nicio campioană.

Declinul sportului de echipă bucureştean a început în urmă cu câţiva ani, dar criza a ajuns la apogeu în aceast sezon, când s-a consemnat o premieră. Fotbalul, handbalul, baschetul, voleiul, dar şi sporturi precum polo, futsal ori hochei au campioane din oraşe de provincie.

Fotbal masculin

Unirea Urziceni e la primul titlu din istoria echipei, cea mai bună performanţă de până acum fiind participarea în Cupa UEFA, anul trecut. Dinamo a terminat pe locul trei, cea mai avansată poziţie pentru echipele bucureştene. Bugetul campioanei: 5.000.000 de euro

Futsal

Hunedorenii de la CIP Deva s-au impus în finala disputată împotriva Concordiei Chiajna, cucerind al treilea titlu din istorie. Anul trecut a fost vicecampioană, prima poziţiei revenind echipei ASC Odorheiu Secuiesc. Bugetul campioanei: 200.000  de euro

Handbal masculin

HCM Constanţa a câştigat al patrulea titlu de campioană. Anul trecut, titlul l-a luat Steaua, iar anul acesta Dinamo a prins podiumul de pe poziţia a treia. Bugetul echipei: 800.000 de euro

Handbal feminin

Oltchim Rm.Vâlcea este campioana ultimelor trei ediţii şi cea mai bine cotată echipă din România. A dominat clar competiţia, Bucureştiul având o reprezentantă abia pe locul 7, pe care s-a clasat Rapid. Bugetul campioanei: 1.200.000 de euro

Baschet masculin

Asesoft Ploieşti domină autoritar baschetul masculin, fiind campioana ultimelor şase ediţii, dar şi câştigătoarea Cupei României în acelaşi interval. Din Bucureşti, Dinamo s-a situat cel mai bine, pe locul 11. Bugetul campioanei: 750.000 de euro

Baschet feminin

Municipal MCM Târgovişte şi-a trecut cel de-al şaptelea titlu din palmares. Anul trecut, competiţia a fost câştigată de Arad, iar anul acesta Rapid, locul 10, a fost fruntaşa bucureştenelor. Bugetul campioanei: 350.000 de euro

Volei masculin

Tomis Constanţa şi-a adjudecat al treilea titlu consecutiv. Dinamo a terminat competiţia pe poziţia secundă. Bugetul echipei: 1.200.000 de euro

Volei feminin

CSU Metal Galaţi este pentru a treia oară consecutiv campioana României. Pe locul trei s-a clasat Dinamo. Bugetul campioanei: 800.000 de  euro

Hochei

Sport Club Miercurea-Ciuc e din nou campioană, în vreme ce Steaua a terminat pe locul trei. Bugetul campioanei: 500.000 de euro

Polo

CSM Oradea a luat al treilea campionat consecutiv, devansând Steaua, Dinamo şi Rapid, clasate în această ordine în urma sa. Bugetul campioanei: 100.000 de euro