Boca Juniors - River Plate 2-0 / Cu noroc de la Maradona!

0
Maradona şi-a susţinut echipa de suflet din loja sa de pe "La Bombonera"

De când s-a certat cu Riquelme acum un an, Maradona nu a mai „călcat" pe „La Bombonera". A făcut-o însă aseară, când Boca Juniors avea cea mai mare nevoie de el, la meciul cu River Plate.

După episodul „ploaia", „superclasicul" a mai fost întârziat cu 14 minute şi de exuberanţa fanilor, care au „inundat" terenul cu tone de „confetti". Dar, într-un final, spectacolul a început iar prezenţa selecţionerului argentinian în tribune s-a dovedit a fi cu noroc pentru Boca.

Medel a deschis scorul în minutul 15 (mai bine zis 24), servit excelent din lovitură liberă de Riquelme, pentru ca chilianul să realizeze „dubla" în minutul 3 al reprizei secunde. Şi ce fază! Monzon centrează în careu, după o cursă nebună pe stânga, mingea este lăsată printre picioare de Gaitan iar Medel reia cu exteriorul piciorului drept la colţul lung. Scor final 2-0 şi Boca îşi „spală rufele în casă".