VIDEO Salvarea Barcelonei a venit din Mali

0
Keita
Keita

La primul meci fără Messi, suspendat, Barca s-a chinuit înfiorător, pe teren propriu, cu Sporting Gijon.

Guardiola nu l-a avut la dispoziţie nici pe Busquens, suspendat şi el, iar în minutul 46 catalanii aveau să rămînă şi fără Pique, eliminat. Era 1-0, după golul lui Iniesta, marcat în minutul 41, însă Gijon a egalat repede prin Baral. Cu un om mai puţin, Barca s-a aruncat în atac, iar izbavirea a venit de la Seydou Keita, mijlocaşul din Mali, care a reuşit un gol de generic. În final, Xavi l-a lobat elegant pe portarul oaspeţilor, stabilind scorul final. Barcelona a jucat în formula: Valdes - D.Alves (81 Puyol), Mascherano, Pique, Adriano - Iniesta,Xavi,Keita - Fabregas (59 Alexis Sanchez), Cuenca (59 Tello), Pedro. Chiar şi fără starul Messi, campioana Spaniei a avut o posesie zdrobitoare, ţinînd mingea 80% din timp.