Arsenal a pierdut la Blackburn

0

Echipa engleză de fotbal Arsenal Londra a fost învinsă cu 2-1 pe terenul lui Blackburn Rovers, după ce "tunarii" au deschis scorul în minutul 13 prin Robin van Persie.

Gazdele au revenit şi au obţinut victoria prin golurile reuşite de Dunn 44 şi Samba 68.

Deşi a lupta o bună parte a sezonului pentru tilu, echipa lui Arsene Wenger a cedat pe finalul de campionat, aflându-se acum la 11 puncte de liderul Chelsea, care, practic, a câştigat campioanatul.

Arsenal luptă doar pentru onoare în acest final de sezon, nemaiputând pierde locul trei în Premier League. De partea cealaltă, nici Blackburn nu mai avea niciun obiectiv, fiind clasată la mijlocul clasamentului.

Tot ieri, Hull City a retrogradat din Premier League după ce a încasat un gol în ultimul minut din meciul jucat în deplasare la Wigan. Hull conducea cu 2-1 şi continua lupta pentru salvare şi în ultima etapă, dar golul lui Gohouri a ucis speranţele oapseţilor în prelungirile partidei.