Arsenal Londra - Blackburn Rovers, scor 7-1, în Premier League

0
Federaţia Engleză de Fotbal

Formaţia Arsenal Londra a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 7-1 (3-1), echipa Blackburn Rovers, într-un meci din etapa a XXIV-a a campionatului Angliei, în care oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 42.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Van Persie '2, '38, '62, Oxlade-Chamberlain '40, '54, Arteta '51 şi Henry '90+3. Pentru Blackburn Rovers a înscris Gamst Pedersen, în minutul 32.

Blackburn a rămas în inferitate numerică în minutul 42, când a fost eliminat Gael Givet pentru o intervenţie dură la Robin van Persie. Meciurile Queens Park Rangers - Wolverhampton, Norwich City - Bolton, Wigan - Everton, Stoke City - Sunderland, West Bromwich - Swansea City şi Manchester City - Fulham se dispută tot sâmbătă, partidele Newcastle - Aston Villa şi Chelsea - Manchester United vor avea loc duminică, iar ultima întâlnire a etapei, Liverpool - Tottenham, este programată luni.