FOTBAL:Mazilu a marcat pentru Arsenal Kiev

0

Atacantul român Ionuţ Mazilu a marcat un gol pentru Arsenal Kiev, învinsă cu scorul de 2-1 de formaţia Metalurg Zaporoje, într-un meci din etapa a şaptea a campionatului de fotbal al Ucrainei.

Arjanov (7) a deschis scorul pentru formaţia gazdă, Mazilu a egalat înainte de pauză (43), dar Metalurg a marcat golul victoriei în ultimul minut de joc, prin Kaskov.

Mazilu a marcat al treilea său gol în actuala stagiune. Cele mai multe goluri au Oleg Gusev şi Artem Milevski, ambii de la Dinamo Kiev, câte 5 reuşite, urmaţi de un grup de jucători cu câte 4 reuşite, între care se află şi Ciprian Tănasă (Metalurg Doneţk). Tiberiu Ghioane (Dinamo Kiev) are 2 goluri marcate.

În clasament, pe primul loc se află Dinamo Kiev, cu 22 puncte (8 jocuri), urmată de Şahtior Doneţk, 17 p (7 j), Dnepr Dnepropetrovsk, 17 p (8 j), Tavria Simferopol, 14 p (7 j), etc. Arsenal Kiev este pe 9, cu 9 p (8 j).