Ardealul nu mai e fruncea

0

CFR Cluj a pierdut la Târgu Jiu (0-1) după un meci dominat, în repriza a doua, de Pandurii. Echipa lui Sorin Cîrţu, Pandurii Târgu Jiu, a reuşit o nouă victorie în faţa lui CFR Cluj, după ce şi în sezonul trecut a obţinut cele trei puncte pe teren propriu.

Primul act al meciului a fost dominat categoric de ardeleni şi pe fondul unor greşeli inexplicabile în defensiva gorjeană. Totuşi, ocaziile au fost rare, doar Dubarbier l-a pus în dificultate pe Mingote, în minutul 29, dar portarul Pandurilor a reuşit să respingă cu piciorul.

Dacă ceferiştii au controlat jocul, gazdele au ratat cea mai mare oportunitate de a marca, în minutul 44, când Stromajer a şutat peste poartă de la doar cinci metri singur cu Stăncioiu.

După pauză, Sorin Cîrţu a făcut două modificări inspirate. I-a scos pe cei doi jucători de bandă din prima repriză, Grecu şi Nalaţi, şi i-a introdus pe Păcurar şi Ghindeanu.

Jocul nu numai că s-a echilibrat, dar au început să apară şi ocaziile în dreptul gorjenilor. În minutul 62, s-a decis meciul. Tony i-a pus piedică din imprudenţă în careu lui Stromajer, iar Colţescu a arătat punctul cu var.

Păcurar a transformat cu siguranţă penalty-ul. Finalul meciului i-a găsit pe clujeni atacând cu disperare, dar fără a reuşi să concretizeze pe tabelă. După ultimul fluier al lui Colţescu, Cîrţu s-a prăbuşit pe banca tehnică, epuizat şi aproape de leşin, din cauza emoţiilor.

1 - 0

Pandurii : Mingote - Popete, Martinovic, Chibulcutean, Cardoso – Nalaţi (46 Păcurar), Murgan, Stângă, Grecu (46 Ghindeanu) – Raskovici (86 Arrieta), Stromajer.

Antrenor:  Sorin Cîrţu.

CFR Cluj : Stăncioiu - Tony, Mureşan, Cadu, Panin – Dani (77 Didi) - Culio, Mara (65 Mara), Peralta, Dubarbier (65 Nei) - Y. Kone.

Antrenor:  Antonio Conceicao.

Gol: Păcurar (62 – penalty)

Stadion „Tudor Vladimirescu“: 10.000

Arbitru: Sebastian Colţescu