Filmul meciului: Anderlecht - Timişoara 3-1 / Final de campanie pentru bănăţeni

0

Bănăţenii au pierdut în deplasare cu Anderlecht şi rămân cu două puncte în Liga Europa. Echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău se poate concentra acum pe campionat.

Final de partidă. Aşa cum spunea finanţatorul Marian Iancu, echipa bănăţeană acumulează experienţă pentru sezoanele următaore de cupe europene. Înfrângerea cu Anderlecht înseamnă eliminarea timişorenilor, din grupă calificându-se mai departe Ajax şi Anderlecht. Elevii lui Neluţu Sabău au arătat în repriza a doua că pot juca de la egal la egal cu echipele mult mai titrate din competiţie.

Min. 90+8: bănăţenii se aruncă din nou în atac, iar fundaşul Scutaru are o ocazie mare, dar portarul deviază peste poartă

Min. 90+7: Goga este aproape de a "ciupi" un balon în careu, însă Preto reţine

Min. 90+6: Frutos şutează puţin pe lângă poartă

Min. 90+5: GOL ANDERLECHT! Legear înscrie cu o boltă peste Pantilimon în urma unui contraatac

Min. 90+4: un nou corner pentru Poli, Goga reia spre colţul lung, însă apărarea belgiană respinge

Min. 90+2: Timişoara termină partida în atac, însă cornerul executat de Stancu rămâne fără rezultat. Din nou corner pentru bănăţeni, însă arbitrul fluieră fault în atac

Min. 89: arbitrul de rezervă arată opt minute de prelungire, cinci dintre ele reprezentând întreruperea de după golul lui Parks

Min. 85: belgienii au echilibrat meciul şi Legear este foarte aproape de a devia spre poartă un balon periculos

Min. 83: ultima înlocuire la Anderlecht, iese Suarez, intră Kouyate

Min. 80: ultima schimbare la bănăţeni, Karamyan îi lasă locul lui Curtean

Min. 76: schimbare şi la Anderlecht, iese Lukaku, intră Frutos

Min. 76: înlocuire la timişoreni, Dorin Goga intră în locul lui Gigel Bucur

Min. 75: Poli se află în preajma şi în careul gazdelor de minute bune, însă nu reuşeşte să marcheze

Min. 71: bănăţenii revin în atac, iar Magera şutează puţin peste poartă

Min. 69: GOL ANDERLECHT! Micuţul Boussoufa înscrie cu capul dintre fundaşii centrali timişoreni

Min. 67: schimbare şi la Timişoara, Stelian Stancu în locul lui Bourceanu

Min. 62: prima schimbare la Anderlecht, iese Kanu, intră Legear

Min. 57: partida se reia după cinci minute de întrerupere, cu un şut bun al lui Artiom Karamyan, prins de Proto

Min. 53: suporterii timişoreni au aprins torţe, iar meciul este întrerupt

Min. 51: GOOOOL TIMIŞOARA! Parks înscrie cu capul după un corner executat de Artiom Karamyan

Min. 48: bănăţenii au început în forţă repriza secundă, iar Parks obţine un nou corner

Min. 46: a început repriza secundă, cu un corner pentru timişoreni, după un şut al lui Bourceanu

Finalul primei reprize. Anderlecht conduce cu 1-0 după o primă repriză echilibrată, în care belgienii au profitat de o greşeală a apărării bănăţene pentru a deschide scorul.

Min. 44: după primirea golului, timişorenii nu au mai contat pe teren, însă nici belgienii nu au pus în pericol poarta adversă

Min. 38: al şaselea corner pentru Anderlecht, tot fără rezultat

Min. 31: Bucură pătrunde din nou pe stânga şi centrează în careu, apărarea belgiană respinge în corner

Min. 29: GOL ANDERLECHT! Suarez transformă cu siguranţă penalty-ul

Min. 28: penalty pentru Anderlecht, după un fault al lui Maxim la Suarez. Maxim care vede cartonaşul galben

Min. 27: Boussoufa pătrunde în care pe dreapta şi şutează în plasa laterală

Min. 24: lovitură liberă pentru bănăţeni, Artiom Karamyan centrează, însă Proto boxează

Min. 22: belgienii sunt la al patrulea corner, însă până acum fazele fixe nu au pus în pericol poarta timişorenilor

Min. 12: ocazie mare pentru bănăţeni. Bucur reuşeşte o acţiune excelentă pe stânga şi centrează paralel cu linia porţii, însă Parks nu reueşte să reia spre poartă

Min. 11: Biglia şutează puternic din afara careului, însă Magera deviază în corner

Min. 9: Artiom Karamyan pătrunde pe stânga şi centrează la marginea careului, însă fără adresă

Min. 5: primul corner al partidei pentru Anderlecht, iar Lukaku este aproape de a relua periculos spre poartă

Min. 1: a început partida, cu posesia belgienilor

Iată echipele de start ale celor două formaţii:

Anderlecht:
Proto - Deschacht, Mazuch, Juhasz, Gillet - Biglia, Sare, Boussoufa, Kanu - Suarez, Lukaku

Timişoara:
Pantilimon - Bonfim, Nibombe, Scutaru, Maxim - Artiom Karamyan, Alexa, Bourceanu - Parks, Magera, Bucur

Citeşte şi:

Antrenorul lui „Poli” nu se îmbată cu apă rece înaintea partidei din această seară. „Întâlnim un adversar valoros, o echipă care are jucători ce pot face diferenţa. Anderlecht este o formaţie care stă foarte bine din punct de vedere fizic, este bine organizată. Este o echipă echilibrată valoric şi numeric. Pe bancă au jucători de valoare care pot să-i suplinească pe titulari. Anderlecht este o formaţie care ştie să se apere, însă ştie să şi atace”, a spus Neluţu Sabău, care ştie că nu-şi poate permite o înfrângere.

„Nu pot să spun că avem prima şansă... Pornim cu şansa a doua. Dar am venit la Bruxelles să facem un joc bun, ca să ne agăţăm de fiecare oportunitate pentru a scoate un rezultat favorabil. Dar, în primul rând, jucătorii care vor intra în teren trebuie să demonstreze că merită să evolueze la acest nivel”, a mai spus tehnicianul echipei bănăţene.