VIDEO Ajax Amsterdam a spulberat-o pe Nijmegen

0
Marko Pantelic, unul dintre cei mai buni jucători de la Ajax

Ajax Amsterdam, adversara echipei FC Timişoara în Grupa A din Europa League, a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), formaţia NEC Nijmegen, într-o partidă din cadrul etapei a 17-a a campionatului de fotbal al Olandei.

"Lăncierii" au deschis scorul în prelungirile primei reprize (min.45+2), prin uruguayanul Luis Suarez, ajuns la cel de-al 18-lea său gol din acest sezon. După pauză, gazdele au mai marcat de două ori, prin Siem de Jong (min.65) şi Mitchell Donald (min.78).

FC Twente şi PSV Eindhoven, adversarele echipelor Steaua Bucureşti şi CFR Cluj în competiţia Europa League, vor evolua sâmbătă, pe teren propriu, în compania formaţiilor NAC Breda şi, respectiv, AZ Alkmaar.

Lider al clasamentului este Twente, cu 44 pct, urmată de PSV - 42 pct, Ajax - 38 pct, Feyenoord - 31 pct etc.