„Pleacă de dimineaţă!“

0
Kyrgiakos (al doilea din dreapta) a deschis scorul pentru Liverpool

Fanii lui Liverpool i-au cerut demisia lui Benitez, după remiza cu Stoke City (1-1). Adversara Unirii Urziceni nu reuşeşte să depăşească momentul dificil de la acest început de an, ţap ispăşitor fiind găsit tehnicianul Rafa Benitez.

După tragerea la sorţi a 16-imilor Ligii Europa, toată lumea vedea meciurile dintre Unirea Urziceni şi Liverpool prin prisma duelului Dan Petrescu - Rafa Benitez. Între timp, „Bursucul" a luat drumul Rusiei, în timp ce spaniolul are şanse mari să nu mai prindă data de 18 februarie pe banca tehnică a „cormoranilor".

Ieri, criza de la Liverpool s-a adâncit, iar fanii britanici s-au dezlănţuit împotriva antrenorului iberic. Astfel, chiar înainte de startul meciului de la Stoke (1-1), lui Benitez i s-a cerut vehement demisia şi chiar i s-a arătat un bilet de avion (foto) cu data plecării la 17 ianuarie.

„Rafa, pleacă de dimineaţă!", au fost scandările preferate ale suporterilor lui Liverpool, în timp ce, pe teren, favoriţii lor se chinuiau teribil. Au condus cu 1-0 printr-un gol norocos marcat de fundaşul grec Kyrgiakos, dar echitatea a fost restabilită în ultimul minut, când Stoke a marcat la fel de băftos. Bara lui Kuyt din minutul 90+6 a întregit dezastrul unei echipe rămase fără victorie în 2010.

Atacat de fani, de foste glorii şi de media, Benitez a pierdut şi controlul vestiarului.