Poli Timişoara – Voinţa Sibiu 5-4 după loviturile de departajare

0
Dorin Goga
Dorin Goga

Bănăţenii trec cu mari emoţii în faza următoare a Cupei României. După 1-1 în timpul regulamentar de joc, a fost nevoie de penalty-uri pentru a stabili echipa calificată. Voinţa Sibiu a arătat că nu a venit la Timişoara să facă figuraţie.

Contra: "Singurul lucru bun e că ne-am calificat"

Pelici "Am fost aproape de o surpriză"

Lukas Magera înscrie şi Poli Timişoara se califică în sferturile Cupei României!

Nicolae Grigore înscrie pentru sibieni

Final de partidă. Calificarea în sferturile de finală ale Cupei României va fi decisă în urma loviturilor de departajare

Min. 118: centrare plouată în careu a lui Helder, Magera agaţă balonul cu vârful bocancului, iar mingea trece milimetric pe lângă bară

Min. 117: eliminare şi la Voinţa, tot pentru două galbene, Daniel Tătar

Min. 111: şutul lui Helder din afara careului este boxat de Zăvoi

Min. 106: am intrat în a doua repriză de prelungiri cu o ocazie pentru gazde, şutul lui Magera este respins în corner

Min. 101: o nouă ocazie pentru oaspeţi, Taborda scoate de sub transversală

Min. 100: ocazie imensă pentru sibieni, şutul lui Bunea este scos de pe linia porţii de Helder

Min. 91: a început prima repriză de prelungiri, iar timişorenii joacă cu un om în minus, Bourceanu fiind eliminat pentru două cartonaşe galbene

Finalul primelor 90 de minute. Sibienii reuşesc să egaleze, iar suficienţa jucătorilor timişoreni va atrage cu siguranţă noi critici din partea patronului Marian Iancu.

Min. 90: Nikolici centrează pentru Zicu, care reia spectaculos, din foarfecă, însă portarul Zăvoi respinge în lateral

Min. 88: GOOOL Sibiu! O centrare lungă în careul timişorean este deviată în poartă de Claudiu Bunea

Min. 77: ultima înlocuire şi la sibieni, iese Neguţ, intră Lungu

Min. 68: ultima schimbare la gazde, iese autorul golului, Goga, intră Magera

Min. 64: Zicu centrează de pe stânga, Nikolici reia din prima, de la 9 metri, dar portarul Zăvoi reţine în doi timpi

Min. 63: Iulian Popa încearcă să-l surprindă pe Taborda cu un şut de pe dreapta, însă portarul bănăţenilor este la post

Min. 56: schimbare şi la oaspeţi, iese Miclea, intră Hardău

Min. 55: o nouă înlocuire la Poli, a părăsit terenul Curtean, accidentat, iar în locul lui a intrat Zicu

Min. 46: a început mitanul secund, cu o schimbare în fiecare echipă, Helder în locul lui Contra la gazde şi Bunea în locul lui Buican la Voinţa

Finalul primei reprize. Gazdele conduc meritat la pauză, însă diferenţa dintre eşaloane a fost prea puţin vizibilă în primele 45 de minute

Min. 44: o centrare a lui Buican este deviată de Scutaru, mingea cade pe transversală şi iese în corner

Min. 36: acelaşi Popa prinde un şut excelent de la peste 20 de metri, Taborda respinge în corner

Min. 31: Goga primeşte un balon la 16 metri, întoarce un adversar, dar şutează puţin pe lângă poartă

Min. 30: şut al lui Bourceanu de la 25 de metri, portarul Zăvoi boxează cu dificultate

Min. 25: Iulian Popa încearcă un şut de la distanţă, mingea trece peste poarta lui Taborda

Min. 24: lovitură liberă de la 17 metri pentru alb-violeţi, Bourceanu trimite peste poartă

Min. 13: GOOOL Poli! O pasă excelentă, perpendicular pe poartă, a lui Tameş, este fructificată de Dorin Goga cu un şut plasat de la 15 metri

Min. 11: prima ocazie şi pentru Voinţa, Şutul lui Tătar de la marginea careului este respins din 6 metri de Burcă, iar apoi Taborda reţine balonul

Min. 9: trei cornere consecutive ale timişorenilor le dau mari emoţii oaspeţilor, însă tabela rămâne neschimbată

Min. 5: primul şut spre poartă, dar mult peste, este expediat de sibieni, prind Iulian Popa

Min. 1: a început partida, cu posesia oaspeţilor

Tribunele stadionului "Dan Păltinişanu" sunt dezolant de goale cu câteva minute înainte de startul partidei, iar cel mai numeros grup de spectatori este format din aproximativ 200 de deţinuţi de la Penitenciarul "Popa Şapcă" din Timişoara, care au primit permisiunea de a veni la meci, fiind păziţi cu străşnicie de gardieni într-un sector de la Peluza Nord.

Iată formaţiile de start ale celor două echipe:

Poli: Taborda - Scutaru, Burcă, Luchin, Sepsi - Contra, Bourceanu, Tameş, Curtean - Goga, Nikolici.

Sibiu: Zăvoi - Forika, D. Apostol, N. Grigore, Burlacu - Buican, Miclea, Beza - Tătar, Popa, Neguţ.

Antrenorul Cosmin Contra le-a transmis elevilor săi că adversarul nu trebuie subestimat. „Toată lumea consideră că avem meciul cel mai uşor. Din punctul meu de vedere, avem meciul cel mai greu. Jucăm împotriva unui adversar de Liga a II-a, a unui adversar care nu are nimic de pierdut. Întotdeauna un adversar de categorie inferioară îşi dă viaţa pe teren când joacă cu cineva din Liga I”, a spus „Guriţă” înaintea partidei de azi, în care va folosi mai mulţi jucători care au evoluat mai puţin în ultimul timp.

Unul dintre aceştia este muntenegreanul Stefan Nikolici. „Sigur nu voi avea probleme în duelurile cu fundaşii Sibiului. Şi eu sunt înalt, puternic şi sper să fiu eu cel victorios în aceste dueluri. Fiecare meci e o verificare în plus. Sigur că dacă înscriu în meciul de Cupă, voi avea mai multe şanse să joc şi în campionat”, a spus atacantul în vârstă de 20 de ani.

Alexandru Pelici, antrenorul sibienilor, s-a consacrat ca jucător la Poli Timişoara. „Sunt bănăţean, nu pot să uit de unde am plecat, şi de aceea mă bucur că jucăm cu Poli. Ar fi fost mai frumos să-i aducem pe timişoreni la Sibiu, dar asta e situaţia, nu avem ce face”, a declarat tehnicianul.