Vaslui, învinsă acasă de Braşov! Prima înfrângere a lui Inacio

0

După patru victorii consecutive în această primăvară (trei în campionat şi una în Cupă), moldovenii s-au împiedicat, pierzând cu 0-1 cu echipa lui Şumudică.

Fără idei şi fără vlagă, toţi "artiştii" moldovenilor, Sânmărtean, Wesley şi Adailton, având evoluţii şterse, primul fiind chiar schimbat la pauză, oamenii lui Porumboiu au ratat şansa de a reveni în cursa pentru titlu. Dacă ar fi câştigat, elevii portughezului Inacio, aflat la prima înfrângere la Vaslui, s-ar fi apropiat la cinci puncte de liderul CFR Cluj.
Braşovenii lui Şumudică, ameninţaţi de perspectiva intrării în zona retrogradării, au părut mult mai proaspeţi şi au avut cele mai mari ocazii. La una dintre ele, macedoneanul Ilijoski a centrat perfect pentru Buga, care a înscris singurul gol al meciului în chiar ultimul minut al primei reprize.