VIDEO LIVE pe adevarul.ro: CFR Cluj - Dinamo Budejovice 4-0

0

Campioana României a câştigat al doilea meci de pregătire disputat în stagiul din Austria. CFR Cluj s-a impus cu 4-0 (2-0) în faţa lui SK Dinamo Ceske Budejovice din Cehia. Partida a fost transmisă pe adevarul.ro.  Mâine (marţi, 26 iunie), de la ora 12.00, puteţi urmări întâlnirea Rapid - Sparta Praga.

CFR Cluj a condus cu 2-0 la pauza meciului cu echipa care a terminat pe locul 10 în ediţia trecută a campionatului Cehiei.

Primul gol a fost marcat de Ronny, în minutul 9, cu o lovitură cu capul, de la circa 6 metri.

În minutul 30, Cadu a concretizat un penalty.

După pauză, clujenii au mai înscris de două ori, prin Mureşan (min. 49), din lovitură liberă, şi Valente (min. 57), care a finalizat un balon centrat de Sougou.

Ioan Andone a început meciul cu următoarea echipă: Felguieras - Ivo Pinto, Cadu, Rada, Camora - Deac, Sare, Mureşan, Valente - Ronny, Sougou.

Fondată în 1905, această grupare şi-a schimbat, de-a lungul timpului, deumirea. La început se chema SK Ceske. Apoi, în 1949, în titulatura a apărut Sokol JCE, iar doi ani mai târziu a devenit Slavia. În 1953,s-a transformat în Dinamo, nume pe care şi l-a păstrat până astăzi, cu excepţia perioadei 1992-2004.

Printre jucătorii care au evoluat la Budejovice s-au numărat Jiri Nemec, câştigător al Cupei UEFA cu FC Shalke (1997), finalist la Euro 1996, şi Karel Poborsky, campion al Angliei cu Manchester United (1996), de asemenea internaţional ceh.

Meci

Click aici pentru a urmări în direct meciul!

Iată programul meciurilor ce urmează a fi transmise de adevarul.ro şi Transilvania Look: