FC Brașov a revenit de la 0-1 și s-a impus cu 3-1 în fața lui Gaz Metan Mediaș

0

FC Braşov a câștigat (3-1) astăzi, pe teren propriu, meciul cu Gaz Metan Mediaş, contând pentru etapa cu numărul 7 a Ligii I. Oaspeții au deschis scorul, din penalty, însă adversarii lor au revenit, răsturnând situația prin două goluri marcate în cinci minute.

Primul gol a fost marcat de Astafei, dintr-un penalty acordat la un fault al portarului Taborda asupra lui Llukaku (min. 47).

Iulian Popa a egalat, cu o lovitură de cap, trimițând balonul în poarta goală, după ce Buchta s-a ciocnit de Batin (min. 55). Și același jucător a reuşit dubla cu un şut la colţul lung (min. 60).

În minutele de prelungire (min. 90+2) ale meciului, Paul Batin a preluat la marginea careului mare şi a marcat cu un şut plasat la colţul lung.

BRAȘOV: Taborda - Velayos, R. Machado, L. Munteanu, Cr. Ionescu - Viveiros, Nasser (Mateiu '78), Tameş, Brata (Hadnagy '49) - I.Popa (Păun '74) - Batin.

Antrenor: Ionuţ Badea

MEDIAȘ: Buchta - Zaharia, Frăsinescu, Markovic, Ciucă (Vukadinovici '72) - Breeveld, Tahar - Avram (Fl. Dan '46), C. Petre (Bawab '64), Llullaku - Astafei.

Antrenor: Cristi Pustai

Cartonaşe galbene: Taborda '46, Viveiros '65, Hadnagy '81 / Markovic '54, Buchta '55, Breeveld '85

Meciul a fost arbitrat de Augustus Constantin, ajutat la cele două linii de Daniel Mitruţi şi Vlad Bârleanu. Rezervă a fost Ionuţ Iugulescu.

Observatori au fost Gheorghe Constantin şi Ştefan Constantin.