Steaua a câștigat cu 2-0 la Vilnius și are calificarea în buzunar

0

Echipa de fotbal Steaua și-a atins obiectivul propus, impunându-se cu 2-0 în Lituania, în fața lui Ekranas. Golurile au fost marcate de Martinovici și Adi Popa.

Prima reușită a formației noastre s-a produs în minutul 35, când Martinovici a reluat cu capul, imparabil, după ce a scăpat din marcajul advers. Până atunci, lituanienii reușiseră să țină jocul departe de poarta lor, ei remarcându-se prin insistența cu care s-au apărat și prin presing.

Golul doi a fost marcat în minutul 75, de Adi Popa, care a executat impecabil o lovitură liberă.

Pe final, bucureștenii au mai ratat câteva ocazii de gol, însă Mihai Costea și Adi Rocha s-au pripit deși erau singuri cu portarul advers.

De remarcat că partida s-a disputat pe un teren acoperit cu gazon artificial. Și că Steaua nu l-a putut folosi pe Cristian Tănase, care este suspendat.

Laurențiu Reghecampf a început meciul cu următorul ”11”: Stanca - Georgievski, Martinovici, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, M. Costea, Chipciu - Nikolici.

Rezerve au fost Tătăruşanu, Gardoş, Filip, Prepeliţă, Pîrvulescu, Rusescu și Rocha.