Circa 300 de jandarmi vor asigura ordinea publică la meciul "U" - CFR Cluj

0

Meciul dintre echipele Universitatea Cluj şi CFR Cluj este considerat cu grad ridicat de risc, astfel că ordinea publică va fi asigurată de 300 de jandarmi, se arată într-un comunicat remis, joi, agenţiei Mediafax, de Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Cluj.

Jandarmeria clujeană a mai anunţat că la meciul de vineri au interdicţie de a participa şase suporteri ai Universităţii Cluj şi patru ai formaţiei CFR Cluj.

Comisia de Disciplină a decis, vineri, 11 mai, ca meciul Universitatea Cluj - CFR Cluj, întrerupt marţi, în minutul 27, să se rejoace începând din minutul 1, astfel că LPF a programat întâlnirea pentru vineri, la ora 21.30. Marţi, Comisia de recurs a menţinut decizia.

Meciul din 8 mai, dintre Universitatea Cluj şi CFR Cluj, din cadrul etapei XXXI-a a Ligii I, a fost întrerupt, în minutul 27 de arbitrul Alexandru Tudor după izbucnirea unui conflict general între jucătorii celor două echipe.

În momentul întreruperii jocului, CFR Cluj conducea cu scorul de 1-0 prin golul marcat din penalti de Ricardo Cadu.