Rapid - Oţelul 1-0. Rui Duarte a fost eliminat pentru simulare

0

Rapid a terminat ediţia 2011/2012 a Ligii 1 pe locul 4 graţie victoriei (1-0) pe care a obţinut-o astăzi, pe teren propriu, cu Oţelul Galaţi. Miercuri, pe Arena Naţională, giuleştenii vor disputa finala Cupei României, care va închide anul competiţional în fotbalul nostru.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Deac, în minutul 81, dintr-un penalty acordat de centralul Radu Petrescu după ce Benga l-a ţinut în careu pe Alexandru Ioniţă.

În minutul 57, Rapid a rămas în zece jucători, Rui Duarte fiind eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben, pentru simulare.

La meci au asistat aproximativ 600 de femei şi copii, între care şi şase fane ale Oţelului. În tribună s-a aflat şi fostul jucător al echipei Rapid, Cristin Săpunaru.

Galeria de la tribuna a II-a a stadionului Giuleşti - Valentin Stănescu a scandat jigniri la adresa preşedintelui LPF, Dumitru Dragomir precum şi "Mitică la puşcărie". De asemenea, fanele Rapidului au scandat injurii la adresa acţionarului majoritar George Copos.

Rapid mai are un ultim meci de disputat în acest sezon, finala Cupei României cu Dinamo, programată, miercuri, de la ora 21.00, pe Arena Naţională.

RAPID: Coman - Duarte, M. Antonio, Oros, Ezequias (Surdu '77) - Grigore, Pavlovici, Grigorie (Teixeira '62) - Roman, Pancu (Ioniţă '69), Deac.

Antrenor: Răzvan Lucescu.

OŢELUL: Brăneţ - Cojoc, Sîrghi, Benga, Ilie - Filip, Neagu - Iorga (Antal '78), Paraschiv, Stromajer (Frunză '61) - Pena (Didi '78).

Antrenor: Dorinel Munteanu.

Cartonaşe galbene: Rui Duarte '47, '57, Roman '84 / Neagu '66, Brăneţ '81, Paraschiv '82

Cartonaş roşu: Rui Duarte '57

Arbitri: Radu Petrescu (central) - Adrian Ghinguleac, Gheorghe Neacşu (asistenţi) - Augustus Constantin (rezervă).