Fanii Rapidului au cerut demisia lui Sabău la pauza meciului cu CFR Cluj

0
Ioan Ovidiu Sabău

Nemulțumiți de faptul că echipa lor preferată, Rapid, era condusă (0-2) la pauză, fanii au cerut demisia antrenorului Ioan Sabău. Cu toate că juca în 10 oameni, formația giuleșteană s-a impus cu 3-2, toate golurile ei fiind marcate în repriza secundă.

În minutul 37 al partidei, moment în care scorul era 2-0 pentru CFR Cluj şi Rapid evolua cu un jucător mai puţin pe teren după eliminarea lui Oros, galeria giuleşteană a început să reproşeze jucătorilor jocul slab, precum şi greşelile individuale, scandând: "Jucaţi fotbal". "Ruşine, ruşine să vă fie!", "Suntem mereu cu voi, voi vă bateţi joc de noi".

Acţionarul majoritar George Copos, absent de la acest meci, a fost şi el înjurat în mai multe rânduri, iar ulterior fanii au scandat "Demisia, demisia!" şi unmele fostului antrenor rapidist Marius Şumudică.

În ultimele minute ale reprizei I fanii au devenit ironici şi au strigat "Ole ole" la pasele repetate ale jucătorilor rapidişti, precum şi "Campionii - campionii".

În repriza secundă, galeria echipei Rapid a părăsit locul obişnuit eliberând scaunele din centru şi s-a retras spre marginile peluzei a doua.

Conducerea FC Rapid este reprezentată la acest meci de preşedintele CA Ion Taban şi de preşedintele executiv Constantin Zotta. În tribune se află şi fostul preşedinte al clubului giueştean Dinu Gheorghe, în prezent conducător la Astra Ploieşti.