Mediaş - Rapid 2-2. Grigore și-a dat autogol în minutul 90

0

Gaz Metan și Rapid au încheiat la egalitate, 2-2 (2-0), meciul disputat în această seară, la Mediaş, în etapa cu numărul 31 a Ligii I. Giuleștenii au condus cu 2-0, fiind egalați în ultimul minut, când... Nicolae Grigore a trimis balonul în propria poartă.

Pentru Gaz Metan au marcat Bawab (min. 79) şi N. Grigore (min. 90, autogol), iar pentru Rapid au înscris Herea (min. 16, din penalty) şi Roman (min. 37).

În minutul 15, arbitrul Istvan Kovacs a acordat penalty pentru Rapid, după un henţ al lui Frăsinescu. Herea a executat lovitura de la 11 metri, Pleşca a apărat, însă Kovacs a decis repetarea loviturii deoarece mai mulţi jucători ai gazdelor au intrat în careu înainte de execuţie. A doua oară, Herea a reuşit să marcheze.

Înainte de pauză (min. 37), Mihai Roman a deviat în poartă mingea trimisă de Grigorie.

În repriza a doua rolurile s-au inversat. În minutul 79, Bawab a marcat cu un şut din marginea careului.

Din minutul 85, Gaz Metan Mediaş a evoluat cu un jucător mai puţin, Issa Ba primind direct cartonaşul roşu după un fault asupra lui Alexa.

În ultimul minut al timpului regulamentar de joc, Nicolae Grigore a marcat cu capul în propria poartă.

MEDIAȘ: Pleşca - Frăsinescu, Muth, Markovici, Vukadinovici - Todea (Breveeld '34), Issa Ba - Avram (D. Roman '46), Bawab, C. Petre (Gheorghe '74) - Vitinho.

Antrenor: Cristian Pustai

RAPID: Coman - Rui Duarte, M. Antonio, Burcă, Bozovici - Grigore, Alexa, Grigorie - Roman, Herea (Pancu '72), Surdu (Teixeira '57).

Antrenor: Răzvan Lucescu

Cartonaşe galbene: Pleşca, '15, Muth '15, Markovici '74, Breeveld '80 / Bozovici '20, Surdu '53, Alexa '63, Grigorie '81, M. Antonio '87, Burcă '89

Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs.

Antrenorul Răzvan Lucescu, suspendat pentru acest meci, a stat în tribună.