Gaz Metan Mediaș - Mioveni 1-1. ”Lanterna roșie” câștigă un punct în deplasare

0

Programat în deschiderea rundei cu numărul 22 din Liga 1„ meciul dintre Gaz Metan Mediaș și Mioveni s-a încheiat la egalitate, 1-1. Golurile au fost marcate de Markovici (min. 29), respectiv Stoica (min. 10).

Gaz Metan n-a reușit să câștige meciul cu ”Lanterna Roșie” deși a avut numeroase ocazii de gol. Mai mult decât atât, oaspeții au deschis scorul în minutul 10, când Stoica a trimis balonul în poarta apărată de Pleșca dintr-o foarfecă, de la circa 11 metri. După 19 minute, Markovici a egalat, profitând de o ieșire hazardată a lui Cobrea, la un corner.

În minutul 85, gazdelor li s-a refuzat validarea unui gol, arbitrul considerând că Ayza, fundașul oaspeților, a fost ținta unui joc periculos.

Antrenorul lui Gaz Metan Mediaș, Cristi Pustai, a declarat că se aștepta la un meci dificil și a transmis acest mesaj echipei sale. ”Din păcate, ne-a lipsit concentrarea. Am pierdut două puncte importante și e posibil ca mai târziu să plângem după ele”.

GAZ METAN: Pleşca - Frăsinescu, Fl. Lazăr, Z. Markovici, Buzean - Cr. Todea, Issa Ba - Al. Muntean (Fl. Bratu '46 - Dudiţă '88), Bawab (Roman '46), C. Petre - Vitinho.

Antrenor: Cristian Pustai

MIOVENI: Cobrea - E. Crăciun, Ad. Iordache, B. Stoica, Baicu - Enache, Naidin (Olteanu '55), Ispir, Zuluf (Nilă '90) - Năstăsie (Voiculeţ '68), Ayza. Antrenor: Marian Pană

Cartonaşe galbene: Issa Ba '65, Frăsinescu '74 / Stoica '56, Cobrea '67, Voiculeţ '81, Ispir '82, Ayza '89, Baicu '90+2, Enache '90+2

Meciul a fost arbitrat de Florin Dreve, ajutat de asistenţii Dragoş Iliescu şi Bogdan Hârlab. Rezervă a fost Teodor Crăciunescu.