Rapid a fost aproape de minune!

0
Ioan Ovidiu Sabău

Elevii lui Sabău au avut un gol anulat incorect la 1-0, după care au ratat mai multe ocazii uriaşe, dar n-au mai putut întoarce scorul de 0-4 din tur.

Bătuţi cu 4-0 în tur la Heerenveen, rapidiştii au încercat să obţină o calificare miraculoasă.
Herea a deschis scorul din penalty în minutul 20, după care Roman a înscris, dar golul a fost anulat eronat pe motiv de ofsaid. Giuleştenii au atacat în valuri în prima repriză, ratând câteva ocazii uriaşe, în timp ce echipa lui Van Basten a fost de nerecunoscut.
După pauză, elevii lui Sabău au continuat ofensiva totală, dar olandezii s-au apărat atent şi au obţinut calificarea pentru care nu credeau că vor mai tremura.

Rapid - Heerenveen 1-0
Rapid: Albuţ - Rui Duarte (Goga 48), Oros, Glauber, Bozovici - Roman, Grigorie, Teixeira, Herea (Milisavljevici 73) - Surdu - Ciolacu (Ilijoski 46). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău
Heerenveen: Nordfeldt - Zuiverloon, Gouweleeuw, Zomer, Raitala - De Roon, Kums, Ziyech (Van Arnholt 46)- Van la Parra (Assaidi 46), Djuricici (El Akchaoui 74), Tannane. Antrenor: Marco van Basten
Gol: Herea 20 (penalty)
Stadion Arena Naţională: 4.000
Arbitru: Felix Zwayer (Germania)