FC Vaslui, recital de Champions League

0

În cel de-al patrulea amical din stagiul de pregătire din Austria, elevii lui Viorel Hizo au reușit o victorie clară în fața uneia dintre cele mai puternice formații din Rusia, Spartak Moscova, care a fost prezentă în grupele Champions League în sezonul trecut.

Galben-verzii au trecut peste eșecul înregistrat vineri în fața nemților din Liga a III-a, Wacker Burghausen, meci pierdut cu 0-2, și s-au mobilizat exemplar cu rușii de la Spartak.

Primul gol a fost înscris de Wesley, dintr-un penalty obținut de Adailton în minutul 40.

A doua reușită a fost trecută în contul lui Raul Costin, abia intrat la pauză, care a înscris în minutul 63 cu un șut violent.

Cel care a închis tabela de marcaj a fost Temwanjera, în minutul 70, care l-a învins pe portarul rușilor după o pasă primită de la brazilianul Adailton.

„A fost un meci foarte important pentru noi, ținând cont că debutăm în campionat cu Rapidul. Băieții ne-au demonstrat că formează un lot omogen, pe care ne bazăm, un lot care va avea un cuvânt greu de spus în noul sezon", a declarat președintele Vasluiului, Constantin Zotta.