FINAL Cupa României FC Braşov – FC Timişoara 1-0 Cristescu a înscris în prelungiri

0
În tur, FC Braşov a învins cu 1-0 pe FCM Târgu-Mureş

FC Braşov este prima echipă calificată în semifinalele Cupei României la fotbal! Braşovenii au învins, în această seară, cu 1-0, pe FC Timişoara, pe Stadionul Tineretului. Singurul gol al meciului a fost marcat de Marian Cristescu, în minutele de prelungire.

FC Braşov s-a calificat pentru a doua oară consecutiv în semifinalele Cupei României la fotbal!!!

REZULTAT FINAL FC BRAŞOV - FC TIMIŞOARA 1-0!!!!

min. 92 - GOOOOL FC BRAŞOV!!!!!!! Attila Hadnagy i-a pasat în careu lui Marian Cristescu, iar mijlocaşul braşovean a înscris cu un şut sec, de la şase metri!!!!!! FC BRAŞOV - FCTIMIŞOARA 1-0!!!!

De la margine s-au arătat trei minute de prelungire

min. 84 - Hadnagy a scăpat pe contraatac, dar a ales varianta unui dribling în plus şi a fost deposedat de fundaşii bănăţeni

min. 82 - Martinovici a trimis peste poartă din lovitură liberă

min. 81 - Cisovsky a primit cartonaşul galben

min. 80 - antrenorul braşovenilor, Daniel Isăilă, a fost trimis în tribune de Alexandru Deaconu

min. 76 - Nuno Viveiros a făcut şah-mat apărarea bănăţenilor, i-a pasat lui Marian Cristescu, dar mijlocaşul braşovean a şutat peste poartă, din 12 metri

min. 75 schimbare la FC Timişoara: Nikolic a fost înlocuit cu Axente

min. 70 - reluarea lui Nuno Viveiros, din faţa porţii, a fost respinsă în corner de fundaşii timişoreni

min. 68 - Cristescu a reluat peste poartă din poziţie ideală

min. 67 - Tameş a trimis mult pe lângă de la 20 de metri lateral dreapta

min. 64 - presiunea braşovenilor la poarta adversă continuă: ghiuleaua lui Nuno Viveiros, de la 20 de metri, a fost respinsă în corner de Pantilimon

min. 63 - şutul din lovitură liberă de la 25 de metri al lui Chipciu a trecut de puţin pe lângă vinclu

min. 56 - Nuno Viveiros a centrat de pe dreapta, iar Robert Ilyes a reluat, cu capul, în braţele lui Pantilimon

min. 46 - Dedu a primit cartonaşul galben

min. 46 - braşovenii au început în forţă repriza a doua: Nuno Viveiros a centrat de pe dreapta, iar Robert Ilyes a sutat, din prima, pe centrul porţii. Pantilimon a reţinut fără emoţii.

S-a reluat meciul!

FINALUL PRIMEI REPRIZE! FC BRAŞOV - FC TIMIŞOARA 0-0!

min. 44 - şutul lui Robert Ilyes a fost blocat de Sepsi

min. 39 - Goga l-a încercat cu un şut de la peste 40 de metri pe Mincă, dar portarul braşovenilor a respins în corner

min. 38 - se produce cea de-a doua schimbare la FC Timişoara: a ieşit Scutaru, a intrat Chiacu

min. 27 - Taborda se resimte după accidentarea din debutul meciului şi a fost înlocuit cu Pantilimon

min. 24 - Marian Cristescu a fost avertizat

min. 21 - prima mare ocazie a partidei: Alex Chipciu a centrat de pe stânga, iar Marian Cristescu a reluat, din prima, de la 12 metri de poartă, peste transversală

min. 15 - Marian Cristescu a fost oprit de asistent pe motiv de ofsaid

min. 12 - Nikolic a pătruns în careu, dar şutul său la colţul lung a trecut pe lângă stâlpul porţii lui Mincă

Taborda se resimte după o intrare dură a lui Dedu.

min 1 - startul partidei

Cei doi antrenori, Daniel Isăilă şi Cosmin Contra vor trimite pe teren următoarele echipe de start:

FC Braşov: 32. Mincă - 20. Voicu, 15. Oros, 6. Majernik, 26. Williams - 11. Martinovici - 16. Viveiros, 10. Ilyes, 18. Cristescu, 7. Chipciu - 17. Dedu

Rezerve: Kajcsa - Drăgan, Mateiu, Hadnagy, Vali Badea, Năstăsie, Bălaşa

Antrenor: Daniel Isăilă

FC Timişoara: 99. Taborda - 13. Scutaru, 4. Luchin, 28. Cisovsky, 8. Sepsi - 5. Alexa, 25. Burcă - 20. Helder, 10. Tameş - 21. Goga - 19. Nikolic

Rezerve: Pantilimon - Axente, Mera, Chiacu, Magera, Contra, Poparadu

Antrenor: Cosmin Contra

Arbitri: Alexandru Deaconu (Bucureşti) - Sebastian Gheorghe (Suceava), Radu Ghinguleac (Bucureşti)

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe brasov@adevarul.ro!